اجاره سند

اجاره سند

در حال حاضر بحث سند اجاره ای در جامعه‌مان بسیار گسترش یافته و در امور زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت این سند توسط یک کارگشایی یا شخص در بازه زمانی مشخص، و در ازای مبلغی که تعیین می‌شود به افرادی که به سند نیاز دارند اصطلاحاً اجاره داده می‌شود. این سند بیشترین استفاده خود را در ارائه وثیقه به مراجع قضایی و زندانیان، سپس به ارائه آن برای دریافت وام می‌بیند. امروزه افراد زیادی در حین دریافت وام نیازمند این هستند که سندی به عنوان وثیقه در اختیار بانک قرار دهند اما سندی ندارند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به خوبی این بحث رو تشریح کنیم.

افرادی که به منظور دریافت وام به بانک‌ها مراجعه می‌کنند طب قوانین مربوطه ملزم به این هستند که به اصطلاح وثیقه‌ای را در اختیار بانک قرار دهند اما وقتی با خود فکر می‌کنند، متوجه می‌شوند که سندی برای ارائه به بانک ندارند؛ در این لحظه آن‌ها با واژه‌ای به نام سند اجاره‌ ای مواجه می‌شوند. در چنین شرایطی افراد و کارگشایی‌هایی وجود دارند که سندی را تحت عنوان سند اجاره‌ ای، با شرایطی که تعیین می‌کنند در اختیار فرد نیازمند به سند قرار می‌دهند تا مشکل وثیقه این شخص برای دریافت وام حل شود.

حال دریافت و یا اجاره سند به راحتی صورت نمی‌گیرد و بدون آگاهی نیز نمی‌توان در این راه قدم برداشت. قانون کشور نیز به نحوی اعلام بی‌طرفی کرده و اگر از شما کلاهبرداری شود، شانس بسیار کمی دارید تا از لحاظ قانونی پیگیر این مشکل شوید. این امر در کنار این موضوع که شما را ملزم به پرداخت مبلغ بالایی می‌کند، دردسرها و خطرات زیادی نیز برای شما به همراه خواهد شد که نمی‌توان ساده از کنار آنها گذشت. همین موضوعات هستند که کسب اطلاع از اسناد اجاره‌ای را برای ما به یک اجبار تبدیل می‌کند تا از ریسک‌ها و خطرات این کار آگاه شوید و شخص و کارگشایی معتبر و درستی را برای اجاره سند انتخاب کنید.

هزینه و قیمت سند اجاره ای

برخی از افراد بر این باورند که قیمت سند بر اساس ارزش آن تعیین خواهد شد و سند اجاره ای قیمت مشخصی دارند. اما جالب است بدانید که همیشه قیمت اسناد به این شیوه مشخص نمی‌شوند؛ بر اساس شرایط مختلف و بسته به نوع آن که اجاره داده خواهد شد، قیمت آن مشخص می‌شود؛ البته این سند می‌تواند سند ملک یا سند یک اتومبیل باشد و در نتیجه شرایط مختلفی قیمت آن را تعیین می‌کنند.

به صورت کلی برای سندی که اجاره داده می‌شود قیمت مشخصی وجود ندارد و شرایط مختلفی در تعیین قیمت اجاره یک سند نقش خواهند داشت. افراد و یا کارگشایی‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند و اسنادی را اجاره می‌دهند با توجه به شرایط موجود مانند نوع، علت اجاره و… برای تعیین قیمت آن اقدام می‌کنند؛ گاهاً مشاهده می‌شود که قیمت‌های بسیار بالایی برای اسناد اجاره‌ای تعیین می‌شود و افراد را به مشکل می‌اندازد پس بار دیگر اهمیت انتخاب یک فرد یا کارگشایی معتبر برای این امر به چشم می‌خورد. برای اطلاع از قیمت سند اجاره ای مورد نظر خود می‌توانید به مشاوران مؤسسه صادق پیشه در ارتباط باشید.

سند اجاره ای برای وام

وقتی که افراد نیاز ضروری و فوری به پول پیدا می‌کنند، یکی از راهکارهایی که به ذهن اغلب آن‌ها خطور می‌کند اقدام به دریافت وام می‌باشد. اما پیش از هر موضوعی برای دریافت وام، باید مدارک هویتی را به بانک تحویل دهند تا اصالت هویت شخص را مشخص کند. بعد از تایید این موارد بانک طلب یک وثیقه‌ یا تضمین را از طرف تقاضادهنده می‌کند، در این مرحله فرد ملزم به ارائه یک وثیقه در مدت زمان معین می‌باشد که این وثیقه تضمینی برای بانک خواهد بود که شما اقساط وام خود را پرداخت خواهید کرد و اگر اقساط پرداخت نشود، بانک بسته به قوانین می‌تواند سند شخص را مصادره کند.

تضمین موردنظر بانک می‌تواند در برخی موارد یک سند ملکی یا اتومبیل باشد و در موارد دیگر می‌تواند فیش حقوقی کارمندی باشد که درخواست وام کرده که البته باید به صورت کامل معتبر بوده باشد. سندی که باید به بانک تحویل داده شود، ملزم به داشتن یک سری شرایط است که آن‌ها را به صورت مختصر توضیح خواهیم داد. برخی از این شرایط شش دانگ بودن سند ملکی بوده و یا اینکه استعلام آن مشکلی به همراه نداشته باشد؛ راحتی در استعلام، به معنای این است که سند از نظر ثبتی فاقد مشکل بوده و یا در رهن بانک‌های دیگر نباشد.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که سندی که قرار است به بانک به عنوان تضمین تحویل داده شود، لازم نیست که حتما به نام شخص دریافت‌کننده وام باشد؛ یعنی می‌توان سندی که به نام خود نیست را هم به رهن بانک گذاشت تا وام را دریافت کرد. همین موضوع باعث شده تا افرادی که سندی ندارند و نمی‌توانند از دوست یا آشنا سندی قرض کنند، تصمیم می‌گیرند تا با سند اجاره ای برای دریافت وام، از خدمات آن استفاده کنند. اما بازگو می‌کنیم که باید به این مورد توجه داشته باشید که آن از نظر ثبتی نباید مشکلی داشته باشد؛ در غیر اینصورت بانک آن را  را از شما نخواهد پذیرفت.

کارگشایی صادق پیشه

چند نکته مهم با سند اجاره ای

همانگونه که از نام آن مشخص است، در حقیقت صاحب سند بر طبق یک عقد اجاره‌ای، سند را به فرد نیازمند اجاره خواهد داد. در این اسناد نیز باید به یکسری نکات توجه داشت.

  • مورد اول اینکه مبلغ اجاره باید تعیین شود؛ حال همانطور که گفتیم این مبلغ به شرایط مختلفی بستگی دارد اما به هرحال باید در قرارداد ذکر شود.
  • نکته دیگر اینکه مدت زمان اجاره نیز باید با توجه به بازه زمانی که فرد به آن نیاز دارد تعیین شود.
  • هرکدام از طرفین باید پای اجاره سند را امضا کنند و بعد از عقد قرارداد به هرکدام از آن‌ها یک نسخه از اجاره‌نامه داده می‌شود.
  • در برخی موارد می‌توان در قرارداد، وجه التزام تعیین کرد که اگر هر یک از طرفین به عهد خود پای‌بند نبودند، می‌توان با آن خسارات وارده را تا حدی جبران کرد.

اجاره سند

 

به صورت کلی اجاره سند برای امور مختلفی در نظر گرفته می‌شود که یکی از آن‌ها برای دریافت وام است. قیمت سند اجاره‌ ای هم با توجه به شرایطی مانند نوع آن و علت اجاره، تعیین می‌شود. به نکاتی که در این مقاله در رابطه با سند اجاره‌ ای گفته شد توجه داشته باشید تا بدون مشکل از این راهکار برای رهایی از مشکل خود استفاده کنید.

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دریافت و هزینه سند اجاره‌ ای مورد نظر خود با مشاوران موسسه صادق پیشه در ارتباط باشید.

اجاره سند برای وام 

درگاه ملی قوه قضائیه

Call Now Button